Akt erekcyjny

• Kamien2str

W Imię Boga!
Ten dom pański

Zbudowano za czasów rządu Jego Świętobliwej Mości Papieża z jubile znanego Piusa Dziewiątego oraz za świetnego panowania Jego Cesarsko Królewskiej i apostolskiej Mości, naszego najłaskawszego Cesarza Franciszka Józefa Pierwszego; także wysokiego kolatorstwa Jego cesarskiej mości i jaśnie oświeconego Arcyksięcia Albrechta, cesarsko-królewskiego Marszałka i zwyciężcy zpod Kustocy, podczas panowania najprzewielebniejszego Księcia biskupa Henryka Foerstera w diecezyi Wrocławskiej i przewielebnego księdza Prałata i Wikaryu­sza jeneralnego Antoniego Helma będącegeo w Austryackiej części biskupstwa, ku większej cześci Boskiej, na uwielbienie świętej matki Anny, ku pocieszeniu i zbawieniu nieśmiertelnych dusz przez łaskawą munificencye jaśnie oświeconego kolatora tutejszego kościoła i fary, oraz kameralnego dyrektora Wielmożnego Imci Pana Jana szlachetnego z Seneidlinów i prokuratora, I.U Wielmożnego I. Pana Romana Schustera jako zastępców wysokiego kolatorstwa i przez przyczenienie się konkurujących gmin Pruchnej, Rychołda, Knaju i Małych Kończyc, za bytności Wielebnego Księdza Plebana Franciszka Hudeczka, tudzież za staraniem konkuru­jącego komitetu budowniczego, składającego się z członków następujących, a z właszcza: z przewodniczącego tegoż komitetu i przy tejże budowli wielce zasłużonego arcyksiążęcego zarządcę miejscowych dóbr, wielmo­żnego I.Pana Adolfa Beckmana potem z osiadłych: Józefa Czakona, Józefa Michalika i Pawła Gamrota według kosztorysu c k. adyjunkta budowniczego wielmożnego Pana Eberharda Czermaka w Cieszynie, wreszcie przez budowniczego Wielmożnego Pana Edwarda Brauna fundamenta założone zostały, które Strumieński wielebny Ksiądz dziekan Józef Pawlik poświęcił dnia 30go Lipca, roku 1871.

Łącznie (od 14-06-2016) 394977