Copyright 2018 - parafia-pruchna.pl

Certyfikat SSL

Bezpieczeństwo przesyłania danych, https, SSL

Rejestracja jak i logowanie na stronie parafia-pruchna.pl są realizowane poprzez bezpieczny protokół https szyfrowania danych SSL. Użycie tego protokołu podczas przeglądania strony, objawia się w przeglądarkach najczęściej zieloną kłódką widoczną w lewej części wpisanego adresu.

Stosowane na stronach komercyjnych, a szczególnie bankowych, protokoły SSL są płatne, a urzędy certyfikujące dostarczają takie klucze zazwyczaj z odpowiednio gwarantowaną sumą ubezpieczenia, na wypadek jego złamania przez cyberprzestępców. Strona parafialna nie jest oczywiście stroną komercyjną, ale odpowiednio dba o dane osobowe swoich zarejestrowanych użytkowników i w wymianie informacji posługuje się także tym protokołem. Nie jest to jednak protokół komercyjny, za który trzeba co roku płacić, ale utworzony na własne potrzeby w pełni bezpieczny, sprawny i legalny certyfikat SSL, którego jedyną wadą jest fakt, że wydawca takiego certyfikatu, w tym przypadku Parafia św. Anny w Pruchnej, nie figuruje w globalnych bazach danych jako autoryzowany wydawca certyfikatów SSL. Przez to certyfikat nie jest znany przeglądarkom internetowym, co ostatecznie skutkuje odpowiednim komunikatem i blokowaniem strony, podczas próby jej otwarcia w zakładce logowanie lub rejestracja. Należy wtedy "na siłę" poinformować przeglądarkę o chęci dalszego wejścia na stronę. Otwarta siłowo strona będzie odpowiednio szyfrowana, ale można stwierdzić, że za takie otwarcie przeglądarka nie chce ponosić odpowiedzialności.

Taką metodę siłowego logowania można podejmować za każdym razem, ale można także wpisać Parafię do grona zaufanych wydawców certyfikatów i wtedy zniknie problem przy logowaniu i rejestracji.

W tym celu należy pobrać i uruchomić poniższy plik.

Po uruchomieniu pokaze się takie okienko. Klikamy w "Zainstaluj certyfikat"

W Windows 10 pojawi się takie okienko:

Klikamy Komputer lokalny i Dalej. Kolejne okienko:

i tu koniecznie trzeba wybrać „Zaufane główne urzędy certyfikacji” bo takim chcemy być, aby przeglądarki się nie czepiały. OK

Ostatnie okienko dokonuje już importu certyfikatu.

Na końcu otrzymujemy informację o zaimportowaniu certyfikatu.

Ponownie uruchom przeglądarkę.

Jeżeli wszystko poszło dobrze, to od tej chwili przeglądarki (w większości) nie powinny sygnalizować błędu i bez problemu wczytywać strony logowania protokołem https.

Problem wystąpi z przeglądarką Mozilla Firefox, gdzie dodatkowo trzeba zaimportować ten certyfikat do wewnętrznej bazy przeglądarki. Robi się to w: Opcje->Zaawansowane, zakładka Certyfikaty -> Wyświetl certyfikaty i dalej Importuj wskazać plik ParafiaSwAnny.cer

Kolejną przeszkodą mogą być ustawienia ochrony przeglądarki w programach typu Internet Security, ale tu trudno o jednoznaczną receptę. Chodzi jednak ogólnie o to, aby domenę parafia-pruchna.pl wpisać do grona domen zaufanych. W Arcabit Internet Security jest to zakładka: Ochrona->Ochrona przeglądarki->Ogólne->Globalne wykluczenia ochrony->Lista wykluczonych stron internetowych i tam trzeba wpisać *.parafia-pruchna.pl (gwiazdka z przodu powinna dać możliwość otwierania również ewentualnych subdomen).

Jeżeli więc uda nam się przebrnąć przez tę procedurę, to będziemy się mogli cieszyć z każdorazowego bezproblemowego logowania i widokiem zielonej kłódeczki w adresie.

Łącznie (od 14-06-2016) 43379