Copyright 2024 - parafia-pruchna.pl

Heimb Ludwik (1708-1766)

Ludwik Heimb (1708-1766). W Pruchnej 1761 - 1765 

Wreszcie w lutym 1762 proboszczem zamianowany został Ks. Ludwik Heimb 1762- 1765 . Urodzony w 1708 r. w Cieszynie w latach 1717-1721 uczył się w gimnazjum w Cieszynie. Później został wyświecony na księdza. Był nauczycielem domowym w Cieszynie u rodziny miejscowego burmistrza Leopolda Polzera i wikarym w parafii w Cieszynie. Następnie został wikarym w Skoczowie po czym proboszczem tamże. Ze Skoczowa został przeniesiony na stanowisko proboszcza do Grodźca, skąd przybył do Pruchnej, gdzie zmarł prawdopodobnie po ciężkiej chorobie w 1766 roku. Znany jest nie tylko jako kapłan, lecz również jako poeta. Już w szkole tworzył wierszyki i piosenki. Z Jego twórczości zachowały się dwa teksty poetyckie „Pochwała Łysej Góry” i „Gloria Quadrorum”.

Fragment wiersza 'Pochwała Łysej Góry” ( najwyższy szczyt Beskidu Ślaskiego ok. 1324 m npm     położona w Czechach w okolicy Frydku -Mistku dobrze widoczna z Pruchnej ) pozwalamy sobie zacytować:                                                                                 

     Łysa Góro , piękna góro, kopieczku wysoki,
     Co się dźwigasz twem grzbietem pod same obłoki.
     Insze góry przeciw tobie są iako brodawki
     albo iako przed dzielami są bzowe pukawki
     Może widzieć co się dzieje przy Polskiej Koronie
     Całe Ślasko iak na stole tak cie widziec może
     Zamki, lasy , miasta, łąki , stawy pola, zboża
     Aż jest miło z ciebie patrzić w czas rozkoszney chwile,
     Tak mi się zda, że od nieba są tylko trzy mile.
     Z ciebie widzieć rozkoszny świat, Królestwo Czeskie.
     Warte, Kinast, Rybencale, na granicy śląskey
     Lecz te góry są dalekie tylko iako chmury
     Nie masz iako nasze bliskie od Słowaków mury.
     Czantoria po prawicy w cieszynskim powiecie
     Jako baszta stoi w tym wałaskim kącie.......

Już w czasie choroby ks. proboszcza a następnie po Jego śmierci parafią administrowali księża : od października 1765 roku Ks. Franciszek Pelikan, następnie Ks. Jakub Święszek, w końcu Ks. Józef Vlasta aż do listopada 1768 roku. W tym roku parafię objął Ks. Leopold Kołder ( 1768-1775), który pozostał w Pruchnej aż do roku 1775.

f t g m

Kancelaria parafialna

czynna:

w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki : w godz. 800 - 900 i po mszy świętej wieczornej

w soboty w godz. 800 - 900 z wyjątkiem pierwszej soboty miesiąca

w środy, niedziele i święta - kancelaria nieczynna

Kontakt

 

Rzymsko-Katolicka Parafia pw. św. Anny w Pruchnej
43-523 Pruchna
ul. Główna 37
tel. 33 857 35 15

Odwiedziło nas:

dzisiaj 62

wczoraj 233

w tygodniu 1023

w miesiącu 3552

Łącznie (od 14-06-2016) 411902

Kubik-Rubik Joomla! Extensions