Copyright 2024 - parafia-pruchna.pl

Porosz Franciszek (1898-1980)

Franciszek Porosz (1898-1980), (1954-1964) proboszcz w Pruchnej

  • Porosz

Urodził się 15 czerwca 1898 w Końskiej na Zaolziu. Był synem hutnika Ludwika i Anny z d. Cienciała. Po ukończeniu szkoły ludowej w Puńcowie, dokąd przeprowadził się razem z rodzicami, uczył się w gimnazjum Księży Jezuitów w Bąkowie pod Chyrowem, gdzie w czerwcu 1921 roku zdał egzamin dojrzałości. Przez pewien czas przebywał w jezuickim nowicjacie, jednak ze względu na stan zdrowia opuścił Zgromadzenie. W 1921 roku wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwa lata później przeniósł się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W 1924 roku powrócił do Krakowa i jako alumn Śląskiego Seminarium Duchownego, kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 18 grudnia 1926 w katedrze św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa A. Lisieckiego. Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Bartłomieja w Grodźcu i św. Katarzyny w Czechowicach. W lipcu 1932 roku mianowany administratorem w parafii św. Marcina w Ochabach. 28 kwietnia 1934 otrzymał nominację na proboszcza parafii MB Śnieżnej w Zarzeczu. Jego pieczy powierzono także kaplicę Nawiedzenia NMP z cudownym obrazem NMP w Gołyszu. Po zakończeniu II wojny światowej pełnił obowiązki dziekana dekanatu strumieńskiego. W 1953 roku, ze względu na powstanie zalewu goczałkowickiego, dekretem Prymasa Polski parafię tę połączono z parafią Chrystusa Króla w Chybiu. Kościół w Zarzeczu i kaplica w Gołyszu zostały rozebrane, a słynący łaskami obraz MB Gołyskiej przeniesiono do kościoła w Chybiu. W tej sytuacji ks. Franciszek Porosz, zachowując tytuł proboszcza z Zarzecza, został w lipcu 1954 roku mianowany administratorem w parafii św. Anny w Pruchnej. 5 sierpnia 1954 dokonał wraz z ks. Adolfem Gawłowskim i ks. Teofilem Jamrożym (proboszcz który zamówił dzwony), aktu poświęcenia nowych dzwonów kościelnych. W 1964 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 29 września 1980 w Cieszynie. Obrzędy pogrzebowe odbyły się w kościele w Pruchnej. Został pochowany na cmentarzu w Puńcowie.


Staraniem księdza Hermana, począwszy od 1960 roku, ks. Franciszek Porosz wprowadził nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy. Nabożeństwa odbywały się w środy rano po mszy św. przed obrazem. Obraz został poświęcony przez papieża św. Piusa X. W roku 1960 został wprowadzony w uroczystej procesji do kościoła w Pruchnej.

f t g m

Kancelaria parafialna

czynna:

w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki : w godz. 800 - 900 i po mszy świętej wieczornej

w soboty w godz. 800 - 900 z wyjątkiem pierwszej soboty miesiąca

w środy, niedziele i święta - kancelaria nieczynna

Kontakt

 

Rzymsko-Katolicka Parafia pw. św. Anny w Pruchnej
43-523 Pruchna
ul. Główna 37
tel. 33 857 35 15

Odwiedziło nas:

dzisiaj 87

wczoraj 233

w tygodniu 1048

w miesiącu 3577

Łącznie (od 14-06-2016) 411927

Kubik-Rubik Joomla! Extensions