Krzyż pokutny

KRZYŻ POKUTNY

Do sierpnia 2009 roku krzyż ten można było znaleźć w rowie przy ruchliwej drodze Katowice – Cieszyn, potem został odrestaurowany i przeniesiony na skrzyżowanie ulic Cieszyńskiej i Kilisztwa. Jednakże pierwotnie krzyż ten znajdował się po drugiej stronie drogi. W trakcie budowy drogi Pawłowice – Cieszyn krzyż ten o mało co uległby zniszczeniu. Pan Błahut przeniósł go w pobliże swojej posesji. Zakwalifikowano go do krzyży pokutnych.  Jest to jeden z ostatnich na Śląsku Cieszyńskim  świadków funkcjonowania starego prawa. Prawo to nakazuje skazanym wystawienie na ich koszt lub ich wysiłkiem krzyża w miejscu dokonania zbrodni. Znajduje się na nim napis w języku staroczeskim, wyryty literami gotyckimi. Treść napisu przetłumaczono następująco: „W roku 1645, dnia 25 lutego, został na tym miejscu przez lekkomyślnych towarzyszy, syn pana Jana Czerwenki, obywatel ze Starego Cieszyna, zamordowany. Bądź Boże miłościw jego duszy. Amen.” 27 maja 2005 r. przy tym krzyżu odbyło się spotkanie członków PTTK „Bractwa krzyżowców” – miłośników krzyży pokutnych i rzeźb przydrożnych. W spotkaniu wzięło udział około 50 osób z Polski, Czech i Niemiec.

• KrzyzPok
  • Pruchna_Krzyz_pokutny

Zaczerpnięto z: „Zarys dziejów i życia społecznego wsi Pruchna”; Ewa Raszka, Pruchna 2010, ss 36-37

Zdjęcie krzyża po odnowie za zgodą autora ze strony: http://dana50.flog.pl/