Copyright 2024 - parafia-pruchna.pl

Krzyż pokutny

KRZYŻ POKUTNY

  Do sierpnia 2009 roku krzyż ten można było znaleźć w rowie przy ruchliwej drodze Katowice – Cieszyn, potem został odrestaurowany i przeniesiony na skrzyżowanie ulic Cieszyńskiej i Kilisztwa. Jednakże pierwotnie krzyż ten znajdował się po drugiej stronie drogi. W trakcie budowy drogi Pawłowice – Cieszyn krzyż ten o mało co uległby zniszczeniu. Pan Błahut przeniósł go w pobliże swojej posesji. Zakwalifikowano go do krzyży pokutnych.  Jest to jeden z ostatnich na Śląsku Cieszyńskim  świadków funkcjonowania starego prawa. Prawo to nakazuje skazanym wystawienie na ich koszt lub ich wysiłkiem krzyża w miejscu dokonania zbrodni. Znajduje się na nim napis w języku staroczeskim, wyryty literami gotyckimi. Treść napisu przetłumaczono następująco: „W roku 1645, dnia 25 lutego, został na tym miejscu przez lekkomyślnych towarzyszy, syn pana Jana Czerwenki, obywatel ze Starego Cieszyna, zamordowany. Bądź Boże miłościw jego duszy. Amen.” 27 maja 2005 r. przy tym krzyżu odbyło się spotkanie członków PTTK „Bractwa krzyżowców” – miłośników krzyży pokutnych i rzeźb przydrożnych. W spotkaniu wzięło udział około 50 osób z Polski, Czech i Niemiec.

  • KrzyzPok
  • Pruchna_Krzyz_pokutny

Zaczerpnięto z: „Zarys dziejów i życia społecznego wsi Pruchna”; Ewa Raszka, Pruchna 2010, ss 36-37

Zdjęcie krzyża po odnowie za zgodą autora ze strony: http://dana50.flog.pl/

f t g m

Kancelaria parafialna

czynna:

w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki : w godz. 800 - 900 i po mszy świętej wieczornej

w soboty w godz. 800 - 900 z wyjątkiem pierwszej soboty miesiąca

w środy, niedziele i święta - kancelaria nieczynna

Kontakt

 

Rzymsko-Katolicka Parafia pw. św. Anny w Pruchnej
43-523 Pruchna
ul. Główna 37
tel. 33 857 35 15

Odwiedziło nas:

dzisiaj 89

wczoraj 233

w tygodniu 1050

w miesiącu 3579

Łącznie (od 14-06-2016) 411929

Kubik-Rubik Joomla! Extensions